« Ožujak 2024 »

Narodna nošnja

Ako se vratimo u prošlost i usporedimo narodne nošnje u Zmijavcima i Runovićima zaključit ćemo da je to bila ista nošnja. Razlog tome jest što je to bila jedna zajednička župa. Muška narodna nošnja se sastojala od pamučne guče na koju se oblačila košulja od bijelog platna. Po košulji jačerma, po jačermi kumparan od sukna ili sameta. Na donji dio tijela oblačile su se podgaće, zatim gaće. Na nogama su obuvene tanke bičvice, bičve, terluke i najzad opanci. Okrugla kapa kao ukras stavljala se na glavu.

Ženska narodna nošnja se sastojala od košulja , na njega se oblačila guča, zumbin,a povrh njega aljina. Iznad cijele odjeće oblačila se vunena jačerma. Donji dio tijela bio je obučen od gaćica na koje se oblačila šotana pa brnjica tamnije boje. Iznad sve odjeće opasala se traverša koja je podvezivala i ukrašavala tu odjeću. Na glavi se nosio šudar. Na nogama se nosile bičve, iznad njih rukom izvezeni terluci, a hodalo se u opancima koje su znane ruke načinile.

Naša učenica u narodnoj nošnji s Ministrom Draganom Primorcem i ravnateljicom Veselkom Milas na otvorenju športske dvorane