> Naslovnica  > Tradicija
Jelovnici iz davnina...

Kako se u nas kaže: "Rana je svako iće i piće što čovika rani i od zla brani." Od sve hrane u nas kruh je najpoglavitiji i najsvetiji. Kod nas nije bilo velikog izobilja kao ni u drugim selima Imotske krajne. Evo nekih recepata.

KRUV ISPOD SAČA

Tisto: 1kg brašna

1 šaka soli

1 kocka germe

malo vode za zakuvati

Priprema:U brašno metniti šaku soli i kocku germe. U to uliti mlake vode i zakuvati. Tisto se triba ukvasat i kad se ukvasa triba ga prikuvat. Ostavit ga još mrvicu da se uzdigne. I tada tisto staviti na vruć komin, zapreća se sa sačom i lugom.

PURA I KOKOŠ

Triba imat: Očišćenu kokoš i purino brašno

Priprema: Kokoš metniti u osoljenu ladnu vodu i variti. Kad to bude gotovo kokoš izvaditi, a juhu (vodu što je pušćala kokoš), ostavit u loncu. U to metniti purino brašno (najbolje iz Gadžine mlinice na Perinuši odma uz Vrljiku). To kuvati na siromašnoj  vatri dok se ne zgusne uz neprestano mišanje. Meće se zajedno, a ti uzmi kliko ti triba ali ostavi i drugim.

KUPUS I KOŠTRADINA

Triba imat: suve ovčetine ili janjetine

kiseloga kupusa

soli

slanine

petrusima

bibera

kumpira

Priprema: Koštradinu oprati i umočit je u ladnu vodu 12 sati. Ociditi, izrizat na male komadiće i metniti u ladnu osoljenu vodu dok smekša. Kuvanu koštradinu izvadi na toplo a u istu vodu stavit sitno isckanu slaninu, petrusim dodat kiseli kupus i izrizane kumpire, osoliti i kuvati dok smekša mrvicu vode.

PEČENA KOKOŠ S KUMPIRIMA

Triba imat: domaću kokoš

kumpira

maslinova ulja

bibera i soli

kapule i luka

Priprema: Očišćenu kokošku oprat, osolit i metnit u primazanu tepsiju. Oko kokoške stavi izrizane, očišćene i osoljene kumpire. Oko toga se metne očišćeni luk i kapula. Tepsija se metne na vruć komin i poklopi sa sačom i pepelon. Peče se onliko sati koliko kokoška ima kila.

UŠĆIPCI

Triba imat: brašno

sol

mlaku vodu

germu

Priprema: To sve zamišat (ko i kruv). Čin se ukvasa peče se na vrućem ulju na bogatoj vatri. Posuti kristalnim šećerom ko želi.