« Ožujak 2024 »

Knjižnica OŠ Zmijavci započela je s radom 1962. godine kada je i škola otvorila svoja vrata prvoj generaciji učenika. Knjižnica se kroz sve ove godine razvijala i rasla, te je nekoliko puta mijenjala svoju lokaciju.  Danas se nalazi na katu škole, u nekadašnjem atriju ispred školskih ureda.  Podijeljena je na čitaonički dio sa 10 mjesta za korisnike te na prostor s knjižnom građom, sve skupa nekih 50 m².

Opremljena je računalom za knjižničara, prijenosnim računalom i pisačem. Za stručni rad se koristi knjižnični program Metel.

Knjižnica ima 213 aktivnih korisnika. Knjižni fond broji 4321 svezak knjiga te 63 jedinice AV i elektroničke građe.

Fond je podijeljen na učenički i nastavnički. Sva je građa stručno obrađena, smještena i dostupna korisnicima za rad u čitaonici ili za posudbu. Knjižnica redovito nabavlja i časopis Meridijan, a pretplaćena je i na Školske Novine te Jezik.

Knjižnica sudjeluje u odgojno-obrazovnom radu i kulturnoj djelatnosti škole te se u njoj  provode raznovrsne aktivnosti kao što su gostovanja pisaca i obilježavanja značajnih obljetnica i važnijih datuma. Knjižnica redovito provodi i programe knjižnično-informacijskog obrazovanja i programe poticanja čitanja te aktivno sudjeluje u svim projektima škole. Godišnji plan i program rada školske knjižnice temelji se na potrebama korisnika i istovremeno je odraz kontinuiranog rada na stvaranju prepoznatljive slike i identiteta škole te njenog kulturnog razvoja.

Školska knjižničarka je Nediljka Gudelj, dipl. knjižničarka i prof.

Od danas, 24. siječnja 2023. godine svi naši učenici, djelatnici, roditelji i svi zainteresirani mogu na našoj školskoj web stranici pretraživati katalog školske knjižnice putem poveznice https://library.foi.hr/lib/1432 koja se nalazi i na početnoj stranici. Knjige se mogu pretraživati po naslovu i autoru te je vidljivo koliko je pojedinih naslova trenutno slobodno. Nadamo se da će i ova mogućnost pridonijeti razvoju čitalačke kulture naših učenika.