« Travanj 2024 »

Prvi planinarski izlet - Biokovo, Nevistina stina
Autor: Josip Jonjić, 2. 11. 2023.

Učenici naše škole, polaznici planinarske sekcije, 29. listopada 2023. bili su na svom prvom planinarskom izletu (Biokovo - Nevistina stina). Ozbiljno su shvatili dobivene upute o važnosti poštivanja dogovorenog vremena pa su svi bili u autobusu na svojim mjestima i prije 8:00. Uz pratnju nastavnice Ivane Jažić i pedagoga Ante Karina vozimo se 40-ak min preko Zagvozda i Brela do Krička, naše početne točke gdje nam se pridružuje 10-ak vodiča i iskusnih planinara. Glavni vodič daje osnovne upute te se lagano počinjemo penjati. Brzo se zagrijavamo pa smo gotovo svi u kratkim rukavima već na samom početku staze. Uz povremena kraća stajanja dolazimo do Napoleonove ceste koja se gradila početkom 19. stoljeća, a na konačni cilj, Nevistinu stinu, stižemo nakon sat i pol - dva laganog hoda. U narodu postoji legenda o velikoj ljubavnoj priči između djevojke iz Dalmatinske zagore i mladića iz primorja. Njezina je majka bila protiv udaje, vjerojatno zbog toga što odlazi u siromašan kraj u kojem nema toliko obradivih zemljišnih površina. Proklela ju je riječima: ,,Kad more ugledala, dabogda se okamenila!" Učenici su, nakon objeda i predaha, u stijenama tražili obrise mladenke, konja i ostalih svatova prikazanih na obavijesnoj ploči, a sjetili su se i Šenoine povjestice Kameni svatovi s istoimenom tematikom. Nakon odmora i fotografiranja uslijedio je lagani spust prema Gornjim Brelima gdje nas je na dogovorenom odredištu čekao autobus. Ugodnom smo se vožnjom vratili do Zmijavaca i prije predviđenog vremena, a na fotografijama možete vidjeti kako nam je bilo.
Ovim putem pohvaljujem svih 45 učenika na pristojnom ponašanju te im čestitam na prvom osvojenom vrhu.
Zahvalni što smo nagrađeni sunčanim jesenskim danom i predivnim vidicima s pogledom na Makarsku rivijeru i srednjodalmatinske otoke, nestrpljivo iščekujemo nove uspone.

Vrijedi istaknuti kako je i lokalni Radio Imotski obavijestio cjelokupnu javnost o našem izletu:

Anamarija Žužul, uč. hrv. jezika i voditeljica planinarske sekcije