« Travanj 2024 »

Dan izvanučioničke nastave (Outdoor Classroom Day)
Autor: Alma Šuto, 21. 5. 2023.

U petak, 19. svibnja 2023. godine, u Osnovnoj školi Zmijavci, Zmijavci obilježen je Dan izvanučioničke nastave (Outdoor Classroom Day) u sklopu koje je provedena i diseminacijska aktivnost Erasmus+ projekta 3IN.

Učenici osmih razreda Osnovne škole Zmijavci, Zmijavci provedbom radionice „Escape City“ obilježili su ovogodišnji Outdoor Classroom Day, dan koji se diljem svijeta obilježava s ciljem provedbe nastavnih sati izvan učionice kojima se razvijaju ključne vještine za život.

Detalje provedbe ove aktivnosti pročitajte klikom na opširnije.

Glavni moto ovog globalnog pokreta je učiniti učenje na otvorenom važnim dijelom života i dana svakog djeteta. Na taj dan učionice su bez zidova, a učitelji organiziraju učenje kroz igru, suradnju, istraživački rad.  Dokazano je da učenje na otvorenom pomaže u razvoju zdrave, znatiželjne i aktivne djece koja su bolje povezana sa svojom okolinom. Prirodno okruženje smanjuje stres kod učenika, daje osjećaj smirenosti i djecu čini sretnijom, a također utječe na želju za učenjem te poboljšava fizičko i mentalno zdravlje učenika. Upravo iz tog razloga OŠ Zmijavci provodi različite projekta kojima je cilj osposobljavanje učitelja za provedbu inovativne i zanimljive nastave koja uključuje učenike različitih sposobnosti, a jedan od njih  je upravo Erasmus+ projekt 3IN.

Radionicu “Escape City” osmislile su učiteljica informatike Alma Šuto i učiteljica engleskog jezika Ivana Rako Vuksan, a cilj je da učenici (skupine od po 4 učenika) kroz „igru“ bolje upoznavju prirodne i kulturne znamenitosti grada (Imotskog). Radionica se sastoji od jednostavnog zadatka traženja izlaza iz zadane situacije (escape room-a) kombiniranog s orijentacijskom utrkom tijekom koje učenici koriste različite digitalne alate, posjećuju najistaknutija mjesta u gradu i upoznaju njihove važne aspekte, a sve na engleskom jeziku. Na kraju je nagrađena najbrža grupa učenika koja je riješila sve zagonetke, a svi učenici su prema povratnim informacijama iznimno zadovoljni ovom aktivnošću.

Tijekom radionice, učenici su razvijali svoju medijsku pismenost, jezične, poduzetničke i IKT vještine kao i vještine 21. stoljeća: kreativnost, kritičko mišljenje, komunikacijske i suradničke vještine.