24. obljetnica pada Vukovara i pokolja u Škabrnji
Autor: Ante Kujundžić, 18. 11. 2015.

Prije 24. godine dogodila se jedna od najvećih tragedija u hrvatskoj povijesti. Hrvatski grad Vukovar je pao u srbočetničke ruke nakon puna tri mjeseca danonoćnog granatiranja. Neka je vječna slava i hvala svim braniteljima koji su bezrezervno stali u obranu Vukovara i svih ostalih dijelova Lijepe naše. Istog dana, 18. studenoga dogodio se zločin u Škabrnji...

Poštovani učenici!

Samostalnošću naše Domovine, došlo je do otvorene agresije od strane Srbočetničke vojske na našu Domovinu. Najteža stradavanja dogodila su se u našem gradu Vukovaru. Granate i vojni napadi su Vukovar, nakon puna tri mjeseca u potpunosti sravnila sa zemljom, te je 18. studenoga pao u ruke agresora. Iako se ne zna potpuno točan broj stradalih, predviđa se da je u tom razdoblju što od granatiranja, što od smaknuća i masakriranja, poginulo oko 1800 ljudi. Tih dana i mjeseci, prestalo je nečije djetinjstvo, odrastanje i školske radosti. Prestala je budućnost, radosti i brige. Sve navedeno nestalo je na mjestu pod nazivom „Ovčara“. Mir rađanja novog maglovitog i hladnog jutra prekinuli su rafalni pucnjevi i posljednji krikovi, uzdasi i izdasi onih čija je jedina krivnja bila ta što su Hrvati. Zbog svog stradavanja i žrtve, te prije svega otpora kojeg su pružili hrvatski vojnici znatno jačem protivniku, Vukovar je postao i ostao simbol Domovinskog rata, simbol inata i prkosa prožetih ljubavlju prema onome što je naše.

Prije Domovinskog rata Vukovar je bio jedan od najrazvijenijih područja Hrvatske na kojem je u potpunosti ležalo gospodarstvo naše Domovine. Vukovar, grad koji je dobio ime po rijeci Vuki, nalazi se uz samu granicu sa Srbijom. Ujedno je najveća hrvatska riječna luka na Dunavu.

Slijedom navedenoga, molim vas da u svojim molitvama prisjetite svih onih koji su ugradili svoje živote u našu Domovinu, a posebice onih koji su svoje živote ostavili u Vukovaru, ponosu našeg naroda. Uz vaše molitve, na svojem prozoru kod kuće, upalite jednu svijeću koja će nastaviti gorjeti u vama i vašem odrastanju. Neka to svjetlo bude trajni znak življenja svih onih kojih više nema.