Projekt 3IN – INovacije + INkluzija = INškola   je usmjeren na pružanju konkurentnog obrazovanja učenika koji će rezultirati znanjima potrebnim za cjeloživotno učenje primjenjivo u svakodnevnim životnim situacijama. Njegovo ostvarenje će se biti vidljivo u unaprjeđivanju odgojno-obrazovnog rada i povećanju kvalitete u procesima učenja i poučavanja, u pokretanju novih suradnji u okruženju te međuškolskih suradnji na području EU. Teme projekta su primjena novih metoda u nastavnom procesu, razvoj poduzetničkih i digitalnih komunikacijskih kompetencija zaposlenika, poticanje veće uključenosti učenika s potrebama u nastavu primjenom modernih pristupa te jačanje europske dimenzije škole. To su i ključne kompetencije koje ovim projektom želimo unaprijediti.

Projektom planiramo provesti sve vrste aktivnosti i to 3 različita tečaja, 2 aktivnosti poučavanja, 2 promatranja rada i ugošćavanje učitelja iz različitih europskih država.

Web stranica projekta

Podučavanje i praćenje nastave u Viimsi Kool u gradu Viimsi, Estonija
Autor: Alma Šuto, 25. 10. 2022.

U sklopu Erasmus+ KA1 projekt 3IN – INovacije + INkluzija = INškola Osnovne škole Zmijavci, osim četiri strukturirana tečaja koje su ovo ljeto pohađale 3 učiteljice i jedna stručna suradnica u Reykjaviku, Island, provedena je i aktivnost podučavanja (teaching assignment), a provele su je učiteljice Alma Šuto i Ivana Rako Vuksan od 10. do 14. listopada 2022. u Viimsi Kool u gradu Viimsi, Estonija.

Suradnja s Viimsi školom započela je prošle jeseni, kada su Osnovnu školu Zmijavci posjetile četiri učiteljice iz Viimsi škole i provele aktivnost praćenja nastave. Suradnju smo nastavili posjetom njihovoj školi u kojoj smo proveli aktivnost mobilnosti teaching assignment, a nastaviti ćemo i dalje surađivati. Naime, i ove jeseni u periodu od 24. do 28. listopada 2022. ugostit ćemo još 5 kolega iz iste estonske škole koji će također pratiti nastavu i aktivnosti OŠ Zmijavci.

Detaljnije pročitajte klikom na Opširnije.

Učiteljice Alma Šuto i Ivana Rako Vuksan provele su aktivnost poučavanja (teaching assignment) u Viimski školi te održale 8 sati integrirane projektne nastave u 8.b razredu. Učiteljice su s učenicima radile zanimljiv projektni zadatak kroz koji su učenici razvijali svoje vještine izrade tehničkih tvorevina, poduzetništva, informacijsko komunikacijske vještine te komunikacijske vještina na stranom jeziku. Prema povratnim informacijama, ali i dojmu učiteljica učenicima je projektni zadatak bio zanimljiv te su naučili nešto novo. Na ovakav oblik usavršavanja učiteljice su se odlučile želeći steći širu perspektivu o obrazovanju u drugoj državi, dobiti uvid u svakodnevni rad i radno okruženje, metode i načine rada partnerske škole, razmijeniti znanja i primjere dobre prakse te steći dodatno iskustvo rada u inozemnoj školi i oplemeniti vlastiti rad.

Osim održavanja nastave učiteljice su i promatrale rad kako bi stekle uvid u rad ove ustanove. Prvo nas je oduševila školska zgrada u obliku bube, te opremljenost i urednost iste.

Središnji dio Viimsi škole je osvijetljeni atrij i dvorana koja se uzdiže kroz dvije etaže, na koju se nastavlja blagovaonica i knjižnica iznad nje.

U dijelu za razrednu nastavu svaka učionica ima svoje predsoblje za opuštanje i zabavu učenika, garderobu i toalet.

Dio škole koji je namijenjen za sport nas je ostavio bez teksta jer sadrži teretanu, gimnastičku dvoranu, bazen, dvorane za akrobatiku i aerobik, dvorane za košarku, rukomet, a nekoliko stolova za stolni tenis je učenicima dostupno na školskim hodnicima.

Na školskim hodnicima starijim učenicima su dostupni ormari i modularni stolci.

Zbog velikog broja djelatnika učiteljima je dostupna velika zbornica opremljena kuhinjom, različitim printerima, računalima... ali i mnogobrojne male zbornice.

Učenici svakodnevno imaju besplatan zdrav ručak u školskoj kantini, dok učitelji plaćaju simboličnu cijenu od 1.6 € po obroku.

U školi su kao školski pilot projekt od ove godine uveli predmet predmeta V-Tech koji nas je oduševio. Predmet je kombinacija nastavnih sadržaja tehničke kulture i informatike, a iste aktivnosti u različitim učionicama rade posebno djevojčice i dječaci zbog različitoga pristupa i načina rješavanja problema. Tijekom održavanja nastave ovog predmeta učenici koriste različite robote za učenje i poučavanje.

A što napisati o Tehnology učionici u koji učenici rade sličan program kao na našoj tehničkoj kulturi.

Osim poučavanja i praćenja nastave kolege iz partnerske škole organizirali su zajedničke aktivnosti za učitelje tijekom koji su posjetili novu zgradu gimnazije, novo otvorenu umjetničku školu u kojem se odvija nastava glazbene i likovne škole te škole znanosti, a i organiziraju javna događanja. Kolegice iz estonske škole su također organizirale posjete  kulturnih i prirodnih znamenitosti regije u kojoj smo boravile tijekom kojih smo upoznali Viimsi, Tallinn, rezervat prirode The Viru Bog, te degustirale jela estonske nacionalne kuhinje.

Učiteljice su se kući vratile pune dojmova i darova.

Ova mobilnost obogatila ih je neprocjenjivim iskustvom i donijela brojne nove ideje kojima će unaprijediti svoju školu i vlastiti rad.

Priloženi dokumenti:
Alma_izvjestaj_Estonija.pdf (3.24 MB)